Plauen

Plavno

(německy Plauen)

V Plavně měl Rösler kancelář,viz II.blok věnovaný jeho životu, z toho vyplývá velké množství staveb v tomto městě a jeho okolí. Plavno je okresní město Fojtska (německy Vogtland) státu Sasko, najdeme ho přibližně 25km od Aše (Česká republika) i od Hofu (Bavorsko). Dnes má cca necelých 70 000 obyvatel, ale v době začátku stavby Tiezova obchodního domu dosáhl počet obyvatel vrcholu – to je 129 000! E.Röser tvořil ve všech výběžcích trojzemí: Plauen-Aš-Hof, viz příslušná města. I když se uvádí, že 75% Plavna bylo koncem druhé světové války vybombardováno, dohledali jsme 7 Röslerových staveb, otázka je, zda dnes všechny ještě stojí, zjistíme.

Obchodní dům Tietz (1912-1914)

Monumentální čtyřpatrová budova v secesním stylu s 2000m2 prodejní plochy na jedno podlaží, ležící v srdci Plavna, byla zadána v r. 1910 Emilu Röslerovi, žijícímu tehdy v Plavně. Stavba probíhala v letech 1912 až 1914.

Objekt si nechal postavit židovský obchodník Julius Tietz. Obchodní domy se svou politikou nízkých cen vznikaly již koncem 19. století a Tietzova rodina vytvářela jednu z prvních a největších sítí obchodních domů v Německu. Německo s Anglií bylo v zakládání hned za kolebkou obchodních domů Francií a USA.

V době nastupujícího nacizmu, pod tlakem arizace, roku 1935 změnil název na obchodní dům Vogtland, případně Union.V roce 1945 byla bombardováním zničena střešní konstrukce. Roku 1948 dochází k opětovnému otevření jako spotřební družstvo „Jednota“
Roku 1960 dochází ke kompletní přestavbě, která vyvrcholila 1970, kdy byly namotovány jezdící schody a došlo i k přestavbě vyhlídky (Schaufensterfront).

Po sjednocení Německa (1990) v roce 1991 nese název Horten Konsument GmbH a to až do uzavření v roce 2000. Od roku 2004 začalo být sice částečně využíváno přízemí, ale od r. 2009 však byl dům prázdný. Město a okres Plauen se rozhodly spojit všechny úřady pod jednu střechu a v největším stavební projektu od sjednocení v okrese s plánovanou investicí 33,5 milionů Euro, v jak místní noviny píší tzv. projektu století (Jahrhundertprojekt ) se rozhodli objekt přebudovat na Zemský úřad (Landratsamt) ( tedy myslím, že podle všeho okrení i městský).

  

Poštovní náměstí: pohled na kavárnu Trömmel a obchodní dům (Warenhaus) Tietz

   

Plavno: Tietzův obchodní dům a bufet

 

Zde pro srovnání čajovna dvacátých let berlínského domu Hermann Tietz od architektů Cremera a Wolffensteina.

     

Tietz v Plauen: www.historikus-vogtland.de/historikus_2011_03/Seite-03.pdf

Přestavba: www.bauwelt.de/sixcms/media.php/829/24532107_b584a20a6e.pdf

Hanzovní dům 1910

Hansahaus, Grund und Hypothekenbank in Plauen

Lenhardtova vila

Vila asi vrchního soudního rady Dr. Otty

 

Vila vrchního soudního rady Dr. Schumanna

Steinbergova vila

 

Na tomto odkazu fotobanky (odkaz zde) jsem našel Plauen, Weisestraße Rösler, Emil, Architekt 1911.

Foto: Ahlers, Henrik, 1998.11 a vztahuje se k místu Plauen-Bärenstein, Weisestraße 4 !!

To by znamenalo souvislost architekta Emila Röslera s jediným Röslerem ze současného telefonního seznamu!! Viz II. Blok – Plavno.

Obchodní dům Glaess

Obytný a Obchodní dům (Geschäftshaus)Glaess, tak jsem okopíroval z Röslerovy prezentace a doufám, že to není budova Tietzova obchodního domu…

Zpět na Města a stavby.