Markneukirchen – Hranice u Aše

Z Markneukirchenu do Hranic u Aše 25km

Po stopách ER z Markneukirchen do Hranic u Aše

1. Vogtländische Credit-Anstalt Markneukirchen

2. Commerz- und Privatbank, Markneukirchen Oberer Markt (dřívější číslo 60)

V adresáři z roku 1925 sice VCA nenajdeme, zato je zde jak Komerční banka na adrese Oberer Markt 60, tak Všeobecná banka na Erlbacher Straße 743, která ji pak převzala. Obě téměř navazující ulice jsou tam dodnes, ale ne s tak vysokými čísly.

V adresáři z roku 1942 jsem už našel pouze ADCA na ulici Straße der SA. 26. Mohl by to být dnešní nájemní dům na Erlbacher Straße 26, který vznikl dle seznamu památek kolem roku 1905??

3. Otto Pöllmann, obchodník, obytný dům, 1933-34, Markneukirchen, Lutherplatz 11?

Seznam staveb (P1) uvádí mezi obytnými domy let 1933-34 dům pro obchodníka Ottu Pöhlmanna. Toho v adresářích z let 1925 i 1942 nenajdeme, a pravděpodobně se bude jednat o obchodníka Ottu Pöllmanna. Porovnáním obou adresářů 1925+1942 je na první pohled zřejmé, že došlo k přečíslování, takže není jisté, že změna adresy Lutherplatz 229 na Lutherplatz 11 znamená i přestěhování Otty Pöllmanna, spíše naopak. Dům na Lutherplatz 11 je tedy pouze jedním z adeptů.

4. Porcelánka Elster Porzellanwerke Bad Elster , Mühlhausen, 1922??

Z několika Mühlhausenů si musíme vybrat místní část Bad Elster, kde  Elster Porzellanwerke vyráběly. Společnost byla údajně založena 1922, ale už v roce 1924 přešla pod bavorskou porcelánovku v Rehau. Bude předpoklad vzniku společnosti spojený s novou továrnou správný? Kdo z místních bude vědět víc??

Die Gesellschaft wurde 1922 gegründet. Es wurden Porzellanwaren und keramische Artikel aller Art hergestellt. Bereits 1924 kam es zur Fusion mit der Porzellanfabrik Zeh, Scherz & Co. AG in Rehau.

10miliardové šeky nesvědčily o výjimečně velkém kapitálu firmy. Hyperinflace v Německu byla v říjnu 1923 tak mimořádná, že za 10 miliard se koupily necelé 2 litry mléka a „na přelomu října a listopadu 1923 měl skoro každý občan doma alespoň několik biliónů marek“.

5. Fojtská úvěrová banka v Bad Elster

1942: v adresáři jen ADCA (?nástupnická banka) na Heinkstraße 8 (ulice nenalezena)

6. Fojtská úvěrová banka, Adorf

7. Komerční banka,  Adorf, Hohe Straße 25, 1920-1925

Hledání Fojtské nebo Komerční banky se nesetkávalo s úspěchem do doby, než se ukázalo, že Fojtská banka  (Vogtländische Credit-Anstalt) přechází v roce 1922 na Komerční banku (Commerz-und Privat-Bank) a že ta je součástí Allgemeine Deutsche Credit-Anstalt. Tu najdeme v adresářích snadno!

Proč jsou v seznamu Röslerových staveb uváděny oba názvy ve všech městech můžeme jen spekulovat, možná proběhly stavební úpravy spolu se změnou názvu. S duplicitním uvedením staveb se setkáme i u Hansovního domu, který je v jednom zdroji zařazen jak mezi obchody, tak i mezi banky. Obdobně se zatím jeví i kino Luna.

Allgemeine Deutsche Credit-Anstalt se do prostor někdejší restaurace „Zur Deutschen Flotte“ na rohu dnešní Hohe Straße – Schulstraße (dříve Hauptstraße 9) stěhuje někdy mezi lety 1920-1925. Banka zde ale nevydržela dlouho a už v roce 1926 ji střídá pracovní úřad. ADCA jsem v pozdějších adresářích Adorfu nenašel. Budova je zařazena mezi památky a – tak jako naše budova – má nově udělaná okna a čeká na svého nového provozovatele.

8. Čtyřdomí pro Adorf (jen v P3!), ve výletu 3i

Tento projekt se objevil pouze mezi výkresy (P3) a tvoří celek s domy v Oelsnitz (viz výlet 3g).

(P3)

9. Návrh tělocvičny s restaurací,  Hranice u Aše,  Sportovní č.p. 745, 1933

Hranice (německy Roßbach) jsou nejzápadnějším ?městem České republiky. Jeho součástí je Trojmezí (německy  Gottmannsgrün), kde se nachází trojmezí historických zemí:  Čech, Bavorska a Saska. Ještě nedávno zde byla možnost levného přenocování na žíněnkách. Budova je pouze mezi návrhy.