Hof – Selbitz-Bromberg

Z Bergu do Hofu 24  km a Bromberg? To je samostatná kapitola :-))

Po stopách ER z Hofu do Selbitz

Vítejte v Bavorsku 😊

1. Obchodní dům Ferdinand Klan, Geschäftshaus, Hof, Altstadt 41, 1910

Stavba byla jedna z prvních, kterou jsem našel. Na otázku, zda dům ještě stojí a kde, mi z místního infocentra odpověděla Martina Martin, že budova je dodnes ozdobou Starého Města… Přesto ani zde v seznamu památek nemají uvedeného architekta. A je to škoda, protože Tietzův obchodní dům, pozdější mega nákupní středisko Horten a nynější okresní úřad – tedy největší Röslerovu stavbu z kategorie obchodů v jednom – zná v Hofu každý!   Seznámila mě ale s někdejším uživatelem domu, jehož dědeček tu provozoval obchod.

Se švagrem Ondrou jsme si při první návštěvě Plavna tak trochu na knap stihli udělat odbočku. Naši trať Dresden-Hof jsme si prodloužili o jednu stanici a dojeli až na konečnou. Na domě jsme zkontrolovali nově udělanou fasádu a pak jeli z Hofu přímo do Drážďan. Ušetřený čas na přestupech jsme pak využili při zpáteční cestě z Drážďan v podobě nuceného několikakilometrového pochodu, ale to už je jiný příběh 😊

(P3)
(P2)
(P2)
ˆ

2. Gasthaus / Gasthof Gottsmannsgrün

Díky upřesnění v (P1), že by se mělo jednat o obec u Hirschbergu jsme se ocitli opět v bavorském Bergu.  Zatím nenalezeno, ale v této malé obci by hledání mělo být snadné… 😊

3. Rytířský statek von Kocha (Rittergut von Koch):  Zámek a bývalý pivovar, Berg- Gottsmannsgrün ,Von-Koch-Straße 2, rok???

V oblasti je Gottsmannsgrün, popř. Gottmannsgrün, jak je napsáno v (P1), hned třikrát. S největší pravděpodobností se jedná o dnešní bavorský Berg, kde adresa Von-Koch-Straße 2 připomíná někdejšího majitele a Röslerova zákazníka. Tradice pivovaru sahá od roku 1535 do nedávné současnosti roku 2010.  Zámek je jediným zástupcem Gottsmannsgrünu v seznamu památek. Zanesení zakázky mezi vily a zámky zavdává k hypotéze přestavby právě zámku.

4. Obytný dům továrnice Lory Neidhardtové ve Wildenbergu 22??? Selbitz/Horní Franky

Nenašel jsem☹ Na adrese Wildenberg 22 v Selbitz ale najdeme lékařku Dr. Alici Neidhardtovou a na face booku Volkera Neidhardta ze Selbitzu. Vzhledem k velikosti obce, kdy údaj z roku 2020 hlásí přibližně 4300 obyvatel, by to mohla být šance.

5. Návrh bloku domů v Brombergu, II. místo v soutěži, Sonneberg č. 13abc??? nebo Rattelsdorf, Rok???

Také Brombergů je povícero. Mohlo by se jednat o dnešní Sonneberg nebo Rattelsdorf. Nejsou to ani části obce, ale jen ulice, i když v případě Sonnebergu je dost rozvětvená. Domů je zde poskromnu, a takovým blokem by mohl být např. dům č 13a,b,c. Adresář nebo místí jistě rozluští záhadu místa, kde mohl Röslerův návrh stát.

Pomineme v oblasti existující Bramberg a z Brombergu do Brombergu si uděláme 54km výlet.

Z Brombergu do Brombergu